ИКСИ (ICSI) - Методиката на новия живот

ICSI 768

ИКСИ (ICSI) оплождане - акценти

ICSI (Интра-цитоплазмено инжектиране на сперматозоид в яйцеклетката) e разновидност на инвитро оплождането;

Първото успешно приложение на метода ICSI  в България е през 1996 г., като процедурата е извършена от проф. Атанас Щерев и ембриолог Димитър Баров;

Димитър Баров: „Усещането при раждането на първото бебе, заченато след използването на ICSI методиката, беше невероятно. Голяма беше радостта ни, че с последните достижения на медицината можехме да подготвим на двойка с репродуктивни проблеми да прегърнат своето мечтано дете“.

ICSI_obshta

ИКСИ оплождане (ICSI) - обща информация

През 1992 г. се появи първото бебе, заченато и родено в резултат на успешното приложение на методът ICSI (Intra-cytoplasmic sperm injection) в Белгия. Първото успешно приложение на метода ICSI (Интра-цитоплазмено инжектиране на сперматозоид в яйцеклетката) в България е през 1996 г. Процедурата е извършена от проф. Атанас Щерев и ембриолог Димитър Баров. Една година по-късно се ражда и първото бебе, заченато по този метод в страната. Успеваемостта на метода е сходна с тази при класическото ин витро оплождане.


Основното приложение на метода ICSI е при мъжки фактор на инфертилитет:

• ниска концентрация на сперматозоидите (oligozoospermia);
• лоша морфология на сперматозоидите (teratozoospеrmia);
• намалена подвижност на сперматозоидите (asthenozoospermia);
• липса на сперматозоди в еякулата (azoospermia) – в този случай сперматозоидите се извличат микрохирургично от епидидима или тестисите – тестикуларна спермалнаекстракция (TESE), микрохиругична биопсия на епидидима (MESA), перкутанна биопсия на епидидима (PESA) или перкутанна тестикуларна тънкоиглена аспирация (TESA);
• метода ICSI се прилага и в някои случаи на женски фактор на инфертилитет, като например наличието на антиспермални антитела.


Каква е разликата между инвитро (IVF) оплождане и ICSI оплождане?

Основната разлика между двата метода е в лабораторният етап. При класическото ин витро оплождане яйцеклетката се инсеминира в специално петри със хиляди сперматозоди на партньора.

Процедурата ICSI е сходна с класическото ин витро оплождане, с тази разлика, че с помощта на микроманипулаторна система се избира един сперматозоид, който се инжектира в цитоплазмата на яйцеклетката.

След пункцията, аспирираните фоликули се подлагат на идентифициране на яйцеклетките и кумулусно-овоцитнити комплекси (COCs). Отчита се техният брой и първоначално качество (зрялост, морфология). За да може да бъде извършено инжектиането на сперматозоид е необходимо яйцеклетката да достигне определена степен на зрялост. Проверката на степента на зрялост на яйцеклетката се извършва чрез оронване на кумулусно-овоцитнити комплекси (COCs) и отчитане и оценяване матурираните такива. Само зрелите яйцеклетки се подлагат на инжектиране на единичен сперматозоид чрез микроманипулатор. При ин витро оплождането за разлика от ICSI оплождането се извърша инсеминиране на кумулусно-овоцитнити комплекси (COCs). В деня на пункцията на фоликули партньорът дава материал, който задължително се подлага на анализ. При обработката на материала се използва специална среда за градиентно разделяне на жизнеспособните сперматозоиди от тези с лошо качество и неподходящи за ICSI процедури, както и среда за имобилизиране на сперматозоидите и прихващане на отделен сперматозоид за нуждите на ICSI процедурата. Ако партньора отсъства в деня на пункцията е възможно използването на замразен предварително материал. На следващия ден след инжектирането се отчита оплождането. В следващите няколко дни се извършва култивиране на ембрионите от 1-ви до 5-ти ден. Използват се две различни среди – среда за култивиране на ембриони от пронуклеарна фаза до ден 2-ри или 3-ти и втора среда за култивиране на ембриони от ден 3-ти до стадий бластоцист, тази среда е най-близка до естествената среда на майката и по този начин ембрионът не се стресира при неговия трансфер. На всеки ден от култивацията се оценява степента на развитие и морфологията на ембрионите (оценка на деленето).

Преди да се пристъпи към трансфер на ембрионите се извършва тяхната селекция и заснемане. Трансферът на ембрионите се извършва члез внимателното им поставяне  в ембриотрансферен катетър с ембриолепило (EmbryoGlue®) и въвеждане в маточната кухина под ултразвуков контрол.


ВИЖТЕ СПИСЪК С НАШИТЕ ЛЕКАРИ, РЕПРОДУКТИВНИ СПЕЦИАЛИСТИ ОТ ТУК

ЗАПИШЕТЕ ЧАС ЗА ПРЕГЛЕД ЗА ИЗБРАНИЯ ОТ ВАС СПЕЦИАЛИСТ, КАТО СЕ ОБАДИТЕ НА ТЕЛ. 02 920 09 01 ИЛИ КАТО ИЗПОЛЗВАТЕ ЕЛЕКТРОННАТА НИ ФОРМА

Видео: Как протича една инвитро/ICSI процедура

Гледайте нашето анимирано видео, в което по достъпен и забавен начин представяме накратко какво представлява и през какви етапи преминава една инвитро процедура.

ИКСИ (ICSI) - Обобщение

Основната цел на нашия екип при лечение чрез инвитро методиката е постигане на бременност. За осъществяване на тази цел, ние работим усърдно, за да поддържаме високо качество на медицинските грижи. Полагаме всички усилия, за да усъвършенстваме постоянно знанията и техниките, които прилагаме. Ето какво ни прави успешни:

• прилагане на най-новите технологии и клинични методи за лечение на безплодие;
• съвременна високотехнологична апаратура;
• екип от доказани и опитни професионалисти;
• поддържане на стриктен контрол на качеството;
• продължаващо обучение на специалистите по репродуктивна медицина в България и чужбина;
• осигуряване на професионална емоционална подкрепа в хода на лечението.


В Медицински комплекс „Д-р Щерев” успешно се прилагат нови техники за подобряване изхода от ин витро процедурите, като IMSI, Spindle View, MACS, асистиран хетчинг с лазер, калциева активация и други. Повече информация за допълнителните нови техники при IVF/ICSI процедура, можете да прочетете от секция „Допълнителни техники при инвитро“