Оперативни интервенции и процедури, извършвани при нас

Операция при нас - какво ви предстои

Д-р Дикова: За да избегнете остеопороза – търсете ключа в детството

Д-р Милка Дикова, педиатър

dr_Dikova__statia_450x250Детската възраст е важен период за формиране на скелета, в който се увеличава размерът и плътността на костите. Основата на здрава костна система се поставя тогава, когато тя се развива. Пикова костна маса (с максимална сила и плътност) се достига около 20 години. Потенциалният размер и сила на нашия скелет в 60–80% от случаите зависи от нашите гени, но начинът на живот оказва решаващо влияние и обяснява значителната разлика на пиковата костна маса между един и друг индивид. Например, при момиче с ръст от 165 см, минералното вещество в поясен прешлен е 10 г, а при друг индивид от женски пол със сходни показатели е 20 грама. Тази голяма разлика е свързана с гените, но и с фактори на средата като хранене, физическа активност и рискови фактори.

За здрави кости
Формирането на здрави кости в детството и юношеството изисква създаване на добра среда за развитие на костната тъкан още с вътреутробното развитие. Бързото израстване, което е от изключително значение, се наблюдава от раждането до 2-годишна възраст и след това между 11-ата и 14-ата година при момичетата и 13-ата и 17-ата година при момчетата. В периода на полово съзряване скоростта на натрупване на костна маса в гръбначния стълб и бедрената кост се увеличава 5 пъти. При момичетата костната тъкан, натрупана във възрастта между 11-ата и 13-ата година, е приблизително равна на количеството кост, която се губи в продължение на 30 години след започване на менопаузата. Не се ли достигне в детството и юношеството „таванът" на "пиковата костна маса, рискът от развитие на остеопороза в бъдеще е налице!

Как да се храним
 Хранителните вещества, които са важни за оптималното развитие на костната система при децата и юношите, са калций, витамин Д, белтъци и минерали. До 80% от потребностите на калций в храната при деца до 2-годишна възраст се набавя от млечни продукти. Допълнителни източници на калций са зелето, сусамът, рибата, различните видове паста, сушените смокини. Скелетните кости имат ключова роля в поддържането на калциево-фосфорната обмяна в организма.

Витамин Д е необходим за растежа и здравината на костите във всички възрасти. Основната биологична роля на витамин D е да подпомага усвояването на калция от храната; да осигурява правилната минерализация и пълноценната обмяна на костната тъкан; да укрепва имунната система и мускулите. Дефицитът му се среща рядко в развитите страни, но при такова състояние може да доведе до изоставане в ръста и деформации на костите, известни като рахит. Активната форма на витамин D - витамин D3, се синтезира в кожата под действието на слънчевите ултавиолетови лъчи. При оскъдно излагане на слънце обаче този процес не се извършва в достатъчна степен и се наблюдава дефицит на витамин D3. За достатъчно се счита излагането на слънце за поне 15–20 минути сутрин, като не се използват слънцезащитни кремове. Витамин Д се доставя в малки количества и с храната.

Витамин В6, активатор на над 100 ензимни реакции в организма, е важен за обменните процеси в костта. Витамин К участва в синтезирането на костното белтъчно вещество остеокалцин, върху който се отлагат неразтворимите калциеви соли. Той потиска действието на веществата, стимулиращи костното разграждане. Недостигът му може да доведе до увеличена загуба на калций с урината, поради нарастваща костна резорбция. Може да набавяте витамин К като се храните повече със зеленчуци като зеле, домати, листни салати, спанак, моркови, картофи, зърнени и бобови храни. Най-съществено значение има синтеза на този витамин от чревната микрофлора. Директно и индиректно участие в костния метаболизъм имат витамин С и магнезий.

Ключова роля за здрави кости играе консумацията на белтъци. Богатите на белтъци продукти са месото, рибата, яйцата, бобът, орехите и различни семена. Нуждите от този ключов градивен елемент са относителни за всяка възраст. За най-малките, от 1-3 години, са 13 г, около 4-8 години – 19 г, между 9-ата–13-ата година – 34 грама. През 14-ата – 18-ата година – 46 г за момичета и 52 г за момчета.

Движението е от значение!
Физическата активност при децата има изключително значение. Натоварване на скелета осигурява формиране на защитни качества на коста - якост, гъвкавост, устойчивост, еластичност. Това се постига чрез спортове като бягане, игри с топка, скачане, танци, волейбол, вдигане на тежести и ходене. През 2014 година е установено, че младите хора прекарват 60% от своето време на бодърстване, седейки. Това е възрастта между 11-ата и 13-ата година, когато развитието на скелета е изключително интензивно. Движението е истинската профилактика в детството за развитието на остеопороза на по-късен етап.

Лошият хранителен режим, ниската физическа активност и различни вредни влияния пречат на развитието на достатъчно костна маса. Вредно влияние оказват цигарите, алкохола, кафето, свръхконсумация на напитки, съдържащи кофеин, безалкохолните напитки – поради наличието на фосфати в тях, наднорменото тегло. Затова запомнете: за да избегнем остеопорозата в зрелостта, трябва да сме изградили достатъчно костна маса още до 20-ата си година. Важно е да осигурим на децата си здравословна и разнообразна храна, достатъчно физическо натоварване и време на чист въздух и слънце.

 

 

Новини