#ResourceNotFound: Labels, Accents#
  • Инвитро

    С близо 30 годишен опит в асистираната репродукция екипът на Медицински комплекс "Д-р Щерев" е помогнал на хиляди жени и двойки да изпитат голямата радост на родителството.

    Научете повече
  • Раждане

    Сигурно и спокойно раждане при опитни специалисти в комфортна среда. С нашата грижа и внимание тук ще се почувствате като у дома си.

    Научете повече
  • Бременност

    Доверете се на водещите АГ и фетални специалисти в България. Надлежното проследяването на бременността и добрата пренатална грижа значително подобряват качеството на бременността и вероятността за раждането на здраво и доносено бебе. 

    Научете повече
  • Оперативна гинекология

    Фокусът на нашите оперативни гинеколози е върху мининвазивните оперативни методи на ендоксопска хирургия с цел по-добрата диагностика, лечение и възстановяване на пациентите.

    Научете повече

Издаване на медицинска и друга документация

Нашите инициативи за пациенти

Ние създаваме с нашите пациенти общност на доверие и приятелство. Нашият връзка не приключва с успешното лечение, проследяването на бременността и раждането, а продължава дълги години напред.

Специалисти на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ представиха начините за запазване на репродуктивни способности при онкологични заболявания

Люб и Деси 450 250Лечението на онкологични заболявания може да повлияе негативно върху репродуктивните способности на пациентите, но те могат предварително да се погрижи за запазване на фертилитета, независимо дали тежката диагноза им е поставена в репродуктивна възраст или в предпубертет, коментират специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“ ембриолог Любослава Вълкова и биолог Десислава Дюлгерова-Николова. Затова е необходимо пациентите да бъдат добре информирани от лекуващите ги онколози. Двете обсъдиха необходимостта от пресечни точки в работата на онколозите и репродуктивните специалисти по време на Седмата годишна научна конференция с международно участие „Постижения в диагностиката и лекарственото лечение на солидни злокачествени тумори“, организирана от Българската асоциация по медицинска онкология.

Запазването на фертилитета е от много голямо значение и е нужна близка координация между онколози с различни специалности и специалисти по репродуктивна медицина и репродуктивна биология“, коментира ембриолог Вълкова. Тя допълни, че дейностите по запазването на фертилитета са най-ефективни, когато са споделени между мрежа от специалисти и медицински заведения.

Запазване на репродуктивните способности при женис онкологични заболявания

На конференцията ембриолог Вълкова представи начините за запазване на фертилитета при жени, на които предстои лечение на онкологични заболявания. В световен мащаб това са замразяване и съхранение (криопрезервация) на яйцеклетки, ембриони и яйчникова тъкан. Тя обясни, че добиването и замразяването на яйцеклетките може да започне бързо, без да се налага продължително отлагане на предстоящото лечение. След възстановяването от него в подходящ момент се извършва размразяване на яйцеклетките, оплождането им чрез ИКСИ (ICSI) процедура, последвана от ембриотрансфер.

Криопрезервацията на яйцеклетки и ембриони дава реален шанс за създаване на собствено поколение след успешното излекуване. Замразяването трябва да се направи преди лечението. „Процентът бременности и раждания зависи от възрастта, на която се извършва криопрезервацията“, обясни Любослава Вълкова. Този метод се прилага успешно в Медицински комплекс Д-р Щерев.

Необходимо и належащо е създаването на наредба, която да позволява и контролира криопрезервацията с последваща автотрансплантация на яйчникова тъкан. Това е основен метод за запаване на фертилитета, който би трябвало да е достъпен и за българските пациенти. Процедурата дава възможност за възстановяване на ендокринната яйчникова функция и за реализиране на бременност“, коментира ембриологът. В световен мащаб замразяването и автотрансплантацията на яйчникова тъкан се прилагат от години, а родените до днес деца след подобна интервенция са над 130. За момичетата преди пубертета, на които предстои лечение от онкологично заболяване, това е единствената възможност за запазване на фертилитета. През 2015 г. е родено първото дете след замразяване на яйчникова тъкан преди пубертета. Към момента на лечението момичето е на 14 години, а тъканта е използвана 10 години по-късно.

Запазване на фертилитета при мъже с онкологични заболявания

Биолог Десислава Дюлгерова-Николова представи темата „Пресечните точки между репродукцията и онкологичните заболявания при мъжете“. „Съвременните методи за лечение на онкологични заболявания водят до добри резултати и излекуване на пациентите в дългосрочен период. Това дава възможност за фокусиране и върху качеството на живот на пациента след излекуване. Лечението чрез йонизиращо облъчване, химиотерапия и хирургия, прилагани самостоятелно или в комбинация, би могло да окаже негативно влияние върху фертилитета при мъжа. В хода на прилаганите процедури и курсове на терапия се повлияват изключително фините механизми на процеса сперматогенеза, както и хормоналната регулация. Възобновяването на репродуктивната функция при мъжа би могло да отнеме години след излекуване, като в определени случаи това може и да не се случи“, обясни биологът.

Съхранението на репродуктивните шансове на мъжете се осъществява чрез замразяване и съхранение на сперматозоиди. Благодарение на разработените съвременни методи на асистирана репродукция дори единични сперматозоиди биха могли да бъдат изолирани, замразени и в последствие използвани за постигане на бременност. В зависимост от конкретния клиничен случай, гамети може да се добият чрез еякулация, ретрограден еякулат, електроеякулация или хирургична микроманипулация. Редно е процедурата да се извърши преди началото на назначеното лечение, така че да се избегне негативният ефект, който лъче- и химиотерапията оказват върху количествените и качествени параметри на еякулата и сперматозоидите.

Към днешна дата запазването на фертилитета при момчета в предпубертет е в сферата на широки и задълбочени научни разработки. Проучват се методи за съхранение и последваща употреба на сперматогониални стволови клетки.

Въпреки че замразяването и съхранението на сперматозоиди преди лечение не би могло да гарантира постигане на бременност във всички случаи, наличието на този своеобразен резерв има положителен психологичен ефект и в определени случаи се оказва единствен шанс за собствено биологично поколение при мъжа. Всъщност Европейската асоциация по урология препоръчва криоконсервация на гамети при всички мъже преди лечение на онкологично заболяване. Особено внимание би следвало да се обърне при млади мъже и момчета, които все още нямат деца.

Новини