Какво е важно да следим през бременността
назад
Pregnancy_important_followUP_1200x512
    Проследяването на бременността по световен стандарт е предпоставка за  раждането на здраво и доносено бебе. Надлежното проследяване на бременността предотвратява евентуални усложнения, свързани с бременността и раждането.

    Бременността може да бъде един от най-прекрасните периоди от живота на една жена, но той изисква повишено внимание и специализирана грижа за здравето на бременната и носеното от нея дете. Прецизното проследяване при квалифицирани специалисти, разполагащи с необходимото модерно ултразвуково оборудване и качествена клинична лаборатория, е ключово за безпроблемното развитие на бременността.
    • Добрата пренатална грижа включва преди всичко акушеро-гинекологични и ултразвукови прегледи с цел установяване на проблеми с развитието на плода, рутинен скрининг за вродени аномалии, изследвания за болести предавани по полов път, проследяване на нивата на кръвното налягане и различни лабораторни изследвания. Всеки преглед при проследяващия ви акушер-гинеколог включва ехографско изследване, измерване на тегло, артериално налягане, обиколка на корема на бременната и проследяване на нормалното развитие на плода с необходимата фетална биометрия. Допълнително бъдещата майка получава специализирана акушер-гинекологична консултация с препоръки за протичане на бременността.

    • До петия преглед или 22–26 г.с., ако бременността протича нормално, проследяването се извършва веднъж месечно. Когато става въпрос за високорискова бременност обаче (като например многоплодна бременност или бременност с  усложнения),  тогава посещенията в клиниката се определят от проследяващия бременността акушер-гинеколог. Първата визита трябва да се случи в периода 5–6 г.с. Тогава се установява сърдечната дейност на плода и се определя вероятния термин на раждането. Правят се и редица други изследвания като цитонамазка, микробиология на влагалищен секрет, изследване на кръв и урина. При всяко посещение  при АГ специалист се прави измерване на артериалното налягане и телесното тегло.

    • Следващата визита – 11–13 гестационна седмица – е една от най-важните, тъй като това е периодът, когато се извършва първи триместър скрининг тест – познат още като биохимичен скрининг, чиято цел е да установи или отхвърли наличието на вродени аномалии. Фокусът на майчино-феталната медицина не са единствено хромозомните и структурните заболявания. В съвременната добра практика специалистите по фетална медицина следят и за други състояния, които биха причинили сериозни усложнения и биха застрашили бременната  и бебето. Рискът от развитието на прееклампсия през бременността е съществен. Това състояние е причина да се сблъскваме с малки за гестационната възраст плодове, за ранно преждевременно раждане и за всички свързани с това усложнения. Затова центъра по фетална медицина към Медицински комплекс „Д-р Щерев“ въведе допълнително изследване за прееклампсия на всяка бременна, която извършва първи триместър скрининг тест при специалистите в лечебното заведение. Около 19–23 г.с се прави високоспециализрано изследване с 3D или 4D ехограф за фетална морфология, което дава възможност за ранна диагностика на нежелани аномалии и успешното им последващо лечение. По преценка на лекуващия лекар между 18–22 г.с. бременната жена може да се насочи към извършване на фетална ехокардиография – специализирано ехографско изследване на сърцето на плода.

    • След 28 г.с. към редовната месечна женска консултация на всеки две седмици започва да се мониторира сърдечната дейност на плода – т.нар. запис на сърдечни тоновe (NST). През 30–34 г.с. се прави късна фетална морфология с доплерово изследване. Така се проследява общото развитие на бременността и кръвотока на бебето и плацентарната система.

Видео: I триместър на бременността

Отново ви срещаме с чаровния д-р АРТи от Медицински комплекс „Д-р Щерев“, който този път ще Ви представи какво се случва в женския организъм през първия триместър от бременността и какви са най-важните прегледи и изследвания, които се извършват в този срок.

Още информационни видеа, свързани с грижите, предлагани в Медицински комплекс „Д-р Щерев“, са достъпни и в нашия YouTube канал: https://www.youtube.com/user/ShterevHospital

Видео: II триместър на бременността

Гледайте новото анимирано видео на Медицински комплекс "Д-р Щерев"

В началото на втория триместър от бременността бебчето вече смуче палец и активно се движи в корема ви. Какви са задължителните и препоръчителните прегледи и изследвания за проследяването на развитието му и как седмица след седмица то добива сили за срещата си с вас, научете от второто ни анимирано видео, посветено на бременността. Д-р Арти разказва кога бебчето започва да трупа мазнинки, да създава пигментация в косичката си и колко тежи в 24 гестационна седмица.

Още информационни видеа, свързани с грижите, предлагани в Медицински комплекс „Д-р Щерев“, са достъпни и в нашия YouTube канал: https://www.youtube.com/user/ShterevHospital

Видео: III триместър на бременността

Отново ви срещаме с чаровния д-р Арти от Медицински комплекс "Д-р Щерев", който този път по разбираем и забавен начин представя третия триместър на бременността. Гледайте анимираното ни видео, за да разберете какви са промените при бебчето в последните седмици в корема на мама и кои са важните прегледи и изследвания, които бременната жена трябва да извърши в подготовка за предстоящото раждане.