Под инфертилитет се разбира невъзможността една двойка да зачене в срок от 1 година при редовни, необезопасени полови контакти. Около 40% от пациентите, засегнати от ендометриоза съобщават и за репродуктивни проблеми, като причини за това могат да бъдат различни фактори. В случай на яйчникова ендометриоза, засегнатият яйчник може да овулира по-рядко, а при наличие на тежка тазова ендометриоза инфилтриращите лезии и придружаващите ги сраствания могат да предизвикат анатомични/механични пречки в транспорта на яйцеклетки през маточните тръби. В някои случаи проблем се явява средата за имплантация на оплодената яйцеклетка в матката, която може да бъде неблагоприятна вследствие на ендометриозата. В случаите с минимална ендометриоза фертилитетът също може да бъде намален за сметка на възпалителните фактори, отделяни в резултат на ендометриозата.
Важно е да се отбележи, че основен фактор на репродуктивния потенциал при жената е възрастта. След 35 годишна възраст броят хромозомно увредените яйцеклетки при жената прогресивно нараства, съответно се повишава и риска от стерилитет и ранни спонтанни аборти, независимо от тежестта на придружаващата ендометриоза.
Правилното оперативното лечение на ендометриозата може да възстанови нормалната тазова анатомия и да премахне всички лезии, което би намалило възпалителния процес в малкия таз и да повиши шансовете за забременяване, но в случай, че не е налице друга причина за инфертилитет като възраст, лоша спермограма или друго. Предвид това, статистиката дава най-високи шансове за спонтанно забременяване след операция на пациенти под 35 годишна възраст. Съответно, оперативно лечение на ендометриозата с цел повишаване на репродуктивния потенциал трябва да се предлага само след подробна консултация на двойката.
Трябва да се вземе предвид и ефектът на операцията върху яйчниковия резерв. Броят на фоликулите във всеки яйчник нормално намалява с възрастта и варира много сред различните жени, но той може да бъде допълнително намален след оперативна интервенция върху яйчника, засегнат от ендометриоза.
Важно е също така пациентът да разбира, че ендометриозата може да увреди необратимо едната или и двете маточни тръби. Ако увредата причини сериозно разширение на тръбата, то тя може да се види предоперативно с образни методи, но понякога промените, макар и тежки са дискретно проявени и се установяват едва по време на операция. Известно е, че анатомично увредените тръби силно намаляват шансовете за спонтанно забременяване, но биха компрометирали и лечението на инфертилитета чрез асистирани репродуктивни техники (намаляват успеваемостта с до 50%). Оперативната реконструкция на вече увредените тръби не винаги е успешна, затова ние бихме препоръчали ако се установи увредена маточна тръба/тръби, тя/те да бъдат премахнати по време на интервенцията. Вашето информирано съгласие е необходимо да бъде дадено предварително.
Гледайте видеото, в което ще разберете за връзката между ендометриозата и проблемното забременяване. В него ще научите как се третира заболяването при жени желаещи да реализират своите репродуктивни функции и какви са подходите за поведение при терапия за лечение с използване на възможностите на модерните асистирани репродуктивни технологии.