Дебелоиглена биопсия
Дебелоиглена биопсия - акценти
Извършването на дебелоиглената биопсия става в манипулационна, в която има и ехографски апарат.
Задължително е взимането на няколко проби от една и съща формация, за да се гарантира достатъчно количество материал за изследване.
Съвременното лечение на рака на гърдата позвлява то да започне с операция или със системно лекарствено лечение, в зависимост от определени характеристики на тумора.
Дебелоиглена биопсия
Понякога образните методи – ехография, мамография и ядрено-магнитен резонанс, не са достатъчни, за да се отграничи доброкачественото от злокачественото заболяване на гърдата. В други случаи, когато образните изследвания са убедителни, че се касае за злокачествен процес, е необходимо потвърждение с изследване на тъкан от съответната формация под микроскоп, за да може да се определи последващото поведение. Това налага извършването на дебелоиглена биопсия.
Извършването на дебелоиглената биопсия става в манипулационна, в която има и ехографски апарат. Пациентът е позициониран в удобно хоризонтално положение на кушетка. След почистване на кожата с антисептичен препарат, в самата кожа и малко в дълбочина се инжектира локален анестетик. Прави се фин разрез на кожата със скалпел, през който се вкарва иглата за биопсия. При взимането на пробата се чува звук като „щракване“. Изстрелва се вътрешна игла с режещи страни и след взимане на материала, тя се покрива с външна игла, която ограничава контакта на туморната тъкан с околната здрава тъкан на гърдата. Така се гарантира изваждането на правилния материал. Всичко това се случва под ехографски контрол, което също гарантира взимането на материал от суспектата лезия и намалява риска от фалшиво-негативни резултати.
Задължително е взимането на няколко проби от една и съща формация, за да се гарантира достатъчно количество материал за изследване. След приключване на процедурата кожата се покрива със стерилна превръзка. Понякога, когато материалът е недостатъчен, може да се наложи повторна биопсия или дори извършването на инцизионна биопсия, която представлява премахване на част от формацията в операционната зала.
Съвременното лечение на рака на гърдата позвлява то да започне с операция или със системно лекарствено лечение (химиотерапия или хормонотерапия), в зависимост от определени характеристики на тумора. Информацията за тях се получава чрез изследване на тъканта, получена от биопсията. Тези характеристики включват:
G – диференцираност на тумора
ER – експресия на рецептор за естроген от туморните клетки
PR – експресия на рецептор за прогестерон от туморните клетки
HER2 – експресия на рецептор за епидермален растежен фактор (HER2) от туморните клетки
Ki 67 – пролиферативен индекс на туморните клетки (процент делящи се клетки в момента на изследването)
Мамографска профилактика - запишете си час
За да си запишете час за мамографска профилактика, се обадете към Контактния ни център: 02 920 09 01.
Нашите координатори за обслужване на пациенти ще ви помогнат да се ориентирате кой от методите за изследване е подходящ за вас. Ще ви помогнем и при избора на специалист, като ще Ви запишем час за изследване и консултация в удобно за вас време.
За повече информация относно нашите специалисти, вижте ТУК.