Проф. Атанас Щерев – будителят, който популяризира и извежда знанието в приоритет
Проф. Атанас Щерев не е будител в онзи традиционен смисъл, който сме свикнали да влагаме в това определение от ученическите си години. Ако се замислим над истинското значение на тази дума, а именно, че будителят е оптимист за бъдещето, то тогава основоположникът на инвитрото в България проф. Щерев заема челните позиции на съвременните будители у нас.
Според Уикипедия “Будител е термин, навлязъл в съвременния български език със смисъла на човек, който през целия си живот активно популяризира и извежда в приоритет знанието.” Именно такъв е бил и пътят на основателя на Медицински комплекс “Д-р Щерев” проф. Щерев.
От завършването си на Медицинския университет в София през 1969 г., през защитаването на специалност, квалификация по репродуктивна медицина и асистирана репродукция, както и специализацията си в клиники в Москва, Виена, Париж, Мюнстер и Сан Диего, до раждането на първото инвитро бебе в България през 1988 г., което е създадено именно от проф. Атанас Щерев заедно с биолога проф. Илия Ватев.
Благодарение на усилията на проф. Щерев, през 80-те години на миналия век започва внедряването на ултразвуковата диагностика в гинекологичната практика. Всичко стартила с един стар апарат “Брюл и Кер”, който има и ректален трансдюсер. Именно с него проф. Щерев започва да изследва яйчниците на пациентки с поликистоза, а след това и да ги пунктира по примера на специалисти от други области. Така започва и търсенето на съответните пособия за това. Тези пункции на яйчникови структури – кисти и доминантни фоликули, са нещо изключително ново за гинекологичната практика в България. По това време в „Майчин дом“ вече се правят опити за инвитро, но неуспешни. А лекарите се опитват да извадят яйцеклетки чрез лапароскопия. Заради иновацията в областта на пункциите на яйцеклетки на проф. Щерев започва и съвместната му работа с доц. Ватев. След направена пункция, материалът се пренася в специално пригодено куфарче с топла вода до лабораторията на доц. Ватев. Ползотворната им работа води до изваждането на много повече яйцеклетки в сравнение с приетата лапароскопска методика. По същото време в „Майчин дом“ доставят нов ехограф с вагинлен трансдюсер. Именно с него и със специално пригодените за целта игли са направени и първите пункции на яйчници. Така за 3 месеца са регистрирани 3 бременности. Две седмици след като с Цезарово сечение се появява първото инвитро бебе на България – Илияна, се ражда още едно, но по естествен път.
Естествено, тези успехи намират голям отзвук в медиите и обществото, но след първите успешни процедури проф. Щерев среща сериозна административна съпротива и получава забрана да продължи развитието на методиката. Но съдбата има други планове. Няколко месеца след забраната при проф. Щерев идва пациентка с репродуктивен проблем, която се нуждае от инвитро оплождане. Проф. Щерев й обяснява, че не може да извърши процедурата. Тогава се случва и изненадата, която променя репродуктивната медицина в България завинаги.
Пациентката обещава, че ще се застъпи за него и той ще получи разрешение да развива инвитро методиката у нас. Само ден след това чудото се случва. Доц. Щерев получава обаждане от най-високо ниво, че може да продължи да работи.
А загадъчната жена се оказала сервитьорка… но на първия по това време в държавата – Тодор Живков.
И всичко това е само началото. През 2003 г. той открива специализираната АГ болница “Д-р Щерев” в София, в която към днешна дата чрез методите на асистираната репродукция са създадени над 10 000 бебета.
Именно зад вратите на медицинския комплекс малко по-късно е поставено началото и на друга революционна за България методика – мини инвазивната фетална хирургия или операциите на бебета още в коремите на майките им, което спасява десетки неродени дечица. Там проф. Щерев залага на таланта на д-р Петя Чавеева, с която извършват заедно първата по рода си у нас подобна операция, а след това развиват и специален сектор в болницата. Така дават шанс за живот на бебета със заболявания, които до скоро се смятаха за нелечими.
Днес проф. Щерев е поставил нови предизвикателства пред себе си и екипа си. Какви са те, ще стане ясно съвсем скоро. А до тогава – честит празник на всички, онези съвременни български будители, които волно или неволно променят не само историята, но и човешките съдби.