Бременни и здрави през любимото лято

20190715 siteБременността е вълшебно време за всяка жена. Но дори любимото лято може да помрачи 9-месечната „приказка”, ако бъдещите майки подценят грижите за себе си и новия живот, който носят. Какъв трябва да е режимът в горещините? Приятел или враг е морето? Коя е най-добрата диета? И как да се опазите от инфекции през лятото? Отговорите за сп. "Бети" даде д-р Гергана Гогова, акушер-гинеколог в Медицински комплекс „Д-р Щерев“, а ние ви ги предлагаме, за да са полезни и на вас в предстоящите горещи дни. 

Високите температури са рискови за всеки човек, независимо от неговата възраст и общо състояние, защото изострят хроничните заболявания, предизвикват дискомфорт и здравословни проблеми, които може да не са се появявали до този момент. Основната опасност при бременните жени е заради склонността им към ниско кръвно налягане, особено в първите три месеца от бременността”, разкрива д-р Гергана Гогова. Понижаването на кръвното може да доведе до припадък, а начините да се избегне са обилното хидратиране и избягването на директно слънцегреене. „Ако преди забременяване жената е пиела по 2 литра течности на ден, добре е да се постарае да повиши това количество при новото си състояние, за да се избегнат тези нежелани състояния”, съветва акушер-гинекологът.

Храненето

Хранителната диета на бъдещите майки също трябва да е съобразена не само със специфичното им състояние, но и с горещините. Те трябва да се хранят по-начесто, с по-малки порции. „Ключово през лятото е зеленчуците и плодовете да се измиват внимателно, храните от животински произход да се консумират само термично обработени, да се избягват суровите риби в така популярното суши, както и меките сирена, заради преминаването им през специфичен етап на зреене“, подчертава д-р Гогова. Съветът на акушер-гинеколозите е в чантата на бъдещата майка винаги да има нещо сладичко (плод или парче шоколад), което да похапне, ако случайно усети, че кръвното й налягане пада.

Друга препоръка по отношение на диетата е валидна за всички, но в особено голяма степен за бременните – последното хранене за деня да бъде леко за усвояване и прието поне два часа преди лягане. „Причината е, че нарастващата матка постепенно започва да притиска коремните органи, в това число и стомаха, което е силно изразено в легнало положение и води до допълнителен дискомфорт, който пък се засилва от едно евентуално преяждане”, предупреждава АГ специалистът.

Ах, морето

Бременните жени знаят, че трябва да почиват дори повече от обикновено и няма изискване дали това ще се случи на море, на планина или у дома – важно е да си създават комфорт и да имат възможност да трупат сили и енергия, които със сигурност ще им трябват след появата на малкия човек”, смята д-р Гогова. Въпреки това е добре бъдещите майки да са предпазливи през лятната ваканция. „Бременните не бива да се излагат на пряка слънчева светлина поради опасността от прегряване и спад в кръвното налягане. На плажа трябва да се излежават само под чадър, а влизането във водата, морска или сладка, трябва да се избягва напълно. Това се приема с особено нежелание от жените, все пак и те искат да се разхладят в горещия плажен ден, но е важно да помнят, че по време на бременността склонността им към бактериални и гъбични инфекции е завишена, за което допринасят чистотата на водата и мокрите бански. Поради тази причина, влизането в море или друг воден басейн трябва да е внимателно, до коленете, а при бурно вълнение – да се избягва, заради силните вибрации, които вълните причиняват и възможното им влияние върху матката”, категорична е д-р Гогова.

Вирусите

Често бременните се чудят кои от „обичайните“ медикаменти при грип и вирусни инфекции са им позволени и кои трябва да изключат от справянето с болестите без лекарска намеса. Могат да се приемат Парацетамол и Витамин С, например, но винаги е препоръчително при разболяване първо да се потърси лекар, а след това да се предприема лечение. Д-р Гогова съветва бъдещите майки да пият само бутилирана вода, когато сменят обстановката, както и да следват стриктна хигиена, включително на храненето, за да избегнат евентуални стомашни вируси.

Репеленти

Ухапванията от насекоми са неприятни и дразнещи, независимо дали жената е бременна или не. Разбира се, те са много по-опасни, ако пациентът е с доказана алергия. Тогава евентуалната реакция в ситуации с ухапвания от насекоми трябва предварително да бъде обсъдена с наблюдаващия бременността акушер-гинеколог, а при нужда – и с алерголог, запознат със състоянието на жената. Въпреки това, от бременните не се очаква да си стоят в къщи – напротив, съветът на АГ специалиста е да се разхождат при всяка възможност. „Ако им предстои излагане на среда, която носи рискове от ухапване от насекоми, спокойно могат да ползват репеленти. Задължително е обаче да се запознаят с условията за честотата на тяхното прилагане, тъй като има изисквания за времето между нанасянията”.

Спазвайки тези лесни и прости съвети на специалистите, ще забравите за здравословни проблеми по време на чаканата ваканция. Вместо това, ще успеете да й се насладите и да съберете нужните ви сили, защото на следващата ви лятна почивка ще сте с един член на семейството повече.

Новини