Диагностициране на мъжки инфертилитет

В предходна статия за безплодието при мъжа представихме основните диагнози, отнасящи се до т.нар. мъжки фактор при проблемно забременяване. В следващите редове ще ви запознаем какви са стъпките и възможностите за диагностициране на мъжки стерилитет.

Началните стъпки за установяване на проблеми с мъжките репродуктивни функции включват преглед-консултация с андролог-уролог и провеждането на спермално изследване (спермограма).

Клиничното изследване при андролог-уролога включва изследване на тестисите, епидидимиса, семенния канал и пениса. Търсят се вродени или придобити аномалии, които могат да са причина за стерилитет. 

По-важна информация за фертилитета на мъжа обаче дава т.нар. спермограма. Често провеждането на изследване на семенната течност при мъжа се случва след определен период, в който дадена двойка неуспешно опитва да създаде свое дете.

Спермограмата представлява пълен анализ на семенната течност (физически свойства, химически и клетъчен състав и др.), даващи възможност да се оценят способностите ѝ за оплождане. Спермограмата трябва да се извършва в специализирани лаборатории, обикновено в специализирани клиники по асистирана репродукция. В редки случаи (невъзможност за отделяне на място) или по медицински показания, материалът за изследване трябва да се достави в срок до 30 минути след еякулация като пациентът донася материала и показва лична карта.

Спермограмата може да се повлияе отрицателно от редица фактори: възпалителни процеси на половата система или други органи на тялото, хронични болести, йонизиращи лъчения, медикаменти (имуносупресори, Н2 –блокери, антихипертонични лекарства, невролептици, стероидни хормони, антибиотици, наркотици и метадон), прекомерна употреба алкохол, тютюнопушене и др.

Анализът на семенната течност днес се базира на критерии, описани и систематизирани от Световната здравна организация, като основните изследвания за определяне на мъжкия фертилитет са няколко.

Обикновена спермограма

За адекватно изследване на параметрите, включващи се в обикновената спермограма, е необходимо преди отделянето на еякулат, пациентът да е спазил следните условия: полово въздържание 3 до 5 дни, да не е приемал антибиотици поне 3 седмици преди изследването, да не е консумирал алкохол в прекомерни дози през дните на въздържание. Резултатът от спермограмата би могъл да даде данни за наличието или липсата на репродуктивен проблем, или друг здравословен такъв.

Разширена спермограма

Обикновено се назначава от лекар, репродуктивен специалист или андролог-уролог, спрямо наличието на определени индикации. Преди отделяне на пробата отново се спазват условия, аналогични с тези при изследване обикновена спермограма.

Разширената спермограма дава една по-цялостна картина на различните параметри на семенната течност – оценява се морфологията на сперматозоидите, тяхната възможност за прикрепяне към обвивката на яйцеклетката (zona pellucida), определя се биологичната преживяемост на мъжките репродуктивни клетки.

Отклонения в показателите на всеки един от тези параметри може да насочи лекуващият специалист към причината за ненастъпване на бременност, съответно да се вземе решение за по-нататъшно поведение/лечение на двойката.

Имунологичен тест

Наличието на антиспермални антитела (ASA) при мъжа (и жената) води до понижение на оплодителната способност на сперматозоидите. ASA въздействат върху нормалната клетъчна функция на мъжките гамети – тяхната възможност за капацитация, акрозомна реакция, нормална подвижност на клетките. Високата концентрация на ASA  е свързана с голяма степен на аглутинация (слепване и обездвижване на много сперматозоиди). Тези фактори биха могли да повлияят негативно както при опитите за естествено зачеване, така и на изхода от лечение чрез асистирани репродуктивни технологии (АРТ).

При определени случаи, провеждането на вътрематочна инсеминация, при която обработени сперматозоиди се поставят през цервикалния канал в матката, при наличие на ASA в цервикалната слуз, стерилитетът може да бъде преодолян. Изследването „имунологичен тест“ има съществена информативна стойност.

ДНК фрагментация при сперматозоидите

От основно значение за постигане на бременност и нейното нормално развитие е бащиният геном. Наличието на промени в хромозомите на мъжа (определя се чрез т.нар. кариотип), както и промени в ДНК на сперматозоидите (като висока фрагментация) могат да окажат пряко влияние върху оплодителната способност на сперматозоида in vivo и in vitro. Невъзможността на овоцита, а по-късно и получения ембрион, да компенсират уврежданията от бащиния геном могат да доведат до липса на имплантация, загуба на бременност в ранен етап или абнормално ембрионално и/или фетално развитие.

Степента на ДНК фрагментация при сперматозоидите се определя чрез специализиран  тест и е показателен (при наличие на индикации – например спонтанни аборти, увредена морфология) за възможността от даден еякулат да се получи здрава бременност и раждане. Наличието на висок процент клетки с увредена ДНК би могло да е резултат от проведена лъче- и химио-терапия, програмирана клетъчна смърт, въздействието на свободни радикали, негативни фактори на околната среда, възпаления, варикоцеле, вредни въздействия (алкохол, цигари, наркотици) и други.

Необходимост от допълнителни изследвания

Благодарение на резултатите получени от базисните изследвания на семенната течност (обикновена/разширена спермограма) всеки пациент би могъл да бъде насочен към допълнителни изследвания. Например тест за виталност на сперматозоидите (при Necrozoospermiа или много висок процент акинетични сперматозоиди), Leucoscreen test за количествено определяне на левкоцити в еякулата в случаите, при които се наблюдава завишена концентрация на кръгли клетки в пробата като често наред с тези клетки се наблюдава и завишено количество на бактерии в еякулата. Трябва да се има предвид, че за адекватното диагностициране на инфекция, е необходимо допълнително микробиологично изследване на еякулат, т.к. в еякулатът се срещат както непатогенни бактерии, така и патогенни, последните от които следват да бъдат анализирани и да се проведе подходящо лечение. Разбира се, резултатите от изследванията помагат на специалистите по репродуктивна медицина в определянето на лечение и избор на метод за обработка на сперматозоидите при провеждане на АРТ процедури, (ако при двойката се налагат такива).

За да се установи здравето на мъжката полова система, трябва да си направите консултация със специалист андролог. За да си запишете час за специалист в Андрологичния ни сектор и при допълнителни въпроси, се обадете на Контактния ни център – 02 920 09 01.

Новини