Good to know: Поддръжката сперматогенезата при мъжа, имплантацията при жената в ранна бременност и подпомагане на зачеването чрез конкретни храни и билки
Статия, подготвена от ембриолог доц. Таня Милачич, завеждащ ембрилогичен и адрологичен сектори, и биолог Ива Колева
Великден идва!
Консумирайте яйца, зехтин, салати и билки за добра фертилност!
Преди настъпващите Великденски празници ембриологичния и андрологичния екип на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ реши да подготви статия в рубиракта Good to know, която може да полезна както за нашите пациенти, така и за всички двойки с репродуктивни проблеми в България. Тя представлява един пътеводител за здравословно хранене и билкотерапия, подпомагаща зачеването и ранната бременност. Статията е насочена и към тези, които обичат природните начини за подобряване на своето здраве.
Започваме с храни от актуалната великденска трапеза: яйцата са полезен източник на протеини (не само белтъкът, но и жълтъкът), а също полезни са овесените ядки, бобови растения и ядки (орехи) и повлияват добре спермато- и ово-генезата. Нерафинираният зехтин като единственият богат на олеокантал – специфичен полифенол, повлияващ добре продукцията на сперматозоиди и предпазващ от рак и Алцхаймер.
Ето защо, ЯЙЦАТА И ЗЕХТИНЪТ вървят в перфектна комбинация с така известната зелена салата с яйца по Великден.
Друг мощен антиоксидант е ресвератролът, който се съдържа в червеното вино, но може да бъде намерен и под формата на хранителна добавка. Благотворното действие на тази съставка е доказано, като ресвератролът действа подмладяващо, антиоксидантно, противовъзпалително чрез инсулин-сензитивна полифенолна компонента. Има все повече доказателства, че ресвиратролът има потенциален терапевтичен ефект при инфертилитет, свързан с намален яйчников резерв (DOR), както и при синдром на поликистозния яйчник (PCOS) и ендометриоза.
За по-добра фертилност, двойките могат да наблягат на храни, богати на омега-3 и цинк (стриди, риба – сьомга или риба тон), т.к. намаляването на цинка е свързано и с понижение на тестостерона; да се консумират повече червени зеленчуци и плодове (цвекло, патладжан, червено зеле, грозде, лук), които съдържат антоциани и антиоксиданти и се борят с възпалителните процеси в организма.
За билките и зачеването:
Все пак, съветът ни е, да се консултирате с вашите акушер-гинеколози преди евентуален прием! Билките не са заместител на целесъобразното хранене, нито на терапията, необходима при двойките!
Пролетта е идеален източник на пресни билки – една разходка в планината или посещението нна якое китно селце и местните баби знахарки, са идеалните места да ги откриете.
Техните лечебни свойства са били известни още преди повече от 5000 години в земите на Асирия, Египет, Индия и Китай. В своите трудове учени от древността оставят информация за билките, ползвани по тяхно време: римският лекар Гален (129 – ок. 201), основателят на гръцката медицина Хипократ (460 – ок. 370 пр.н.е.), Диоскорид (1 век), таджикския лекар и учен Абу Али Ибн Сина – Авицена.
Английски лечител-билкар Николас Кулпепер е ботанист, физик и астролог, който издава книга за лечението на болестите спрямо астрологичната преценка (1655)
Успокойте матката с конкретни билки
За стотици, вероятно хиляди години от коренното население на Америка, е доказано, че използването на специфични билки успокоява матката. Днес съвременните билкари продължават да разчитат на тези билки, за да подготвят матката за бременност, да намалят или премахнат спазмите, възпалението, болката на репродуктивните органи, да успокоят матката, да релаксират нервната система и в някои случаи да предотвратят спонтанен аборт и да осигурят комфортна бременност.
В случай на повтарящи се спонтанни аборти или неуспешна ин витро процедура, дължаща се на дисфункция на матката, включително слаба маточна мускулатура, възпалена матка или наличие на неравномерен растеж на ендометриума могат да причинят проблеми с имплантацията. Оказва се, че някои билки и естествените терапии могат да помогнат.
Cramp Bark (Viburnum opulus)
Червената калина се среща в Европа, Северна Африка и Северна Азия. Този храст е бил използван в цял свят като декоративно растение. Кората му традиционно може да се използва за спазми, включително менструални. Използва се и като превантивна мярка за повторен аборт. Тази билка е показана за намаляване на спазмите на маточните мускули. Работи за облекчаване на маточното раздразнение, за отпускане на мускулите, със специфично действие върху матката. Бавно релаксира нервната система. Тази комбинация от действия може да помогне за предотвратяване на спонтанен аборт при жени с такава анамнеза.
Blackhaw (Viburnum prunifolium) и Cramp Bark (Viburnum opulus)