Good to know: Близо 60% от двойките, които се лекуват за стерилитет, имат реален шанс да станат родители в 6 годишен период на едно или повече деца
Започваме с малко статистика, която показва, че близо 60% от двойките, които се лекуват за стерилитет, имат реален шанс да станат родители в 6 годишен период на едно или повече деца. Малка част от тях (11%) забременяват дори спонтанно, НО едва след проведена поне една процедура по асистирана репродукция (в това число и/или индукция на овулацията).
Популационно проучване във Франция на Ферейра и екип от 2016 година (Fereira et al., 2016) проследява близо 700 двойки, които са се лекували от стерилитет в рамките на 6 години. Възрастта на жените, включени в проучването е между 26 и 39 години. Данните показват, че 57% от тях имат реален шанс да станат родители на едно или повече деца в шест годишен период на терапията. Изследването обхваща двойки със средна възраст на жените в групите при започване на лечението 33 години. Най-младите жени са на средна възраст (31.3 ± 4.3), при които е много тежък мъжкия фактор на стерилитет, а най-възрастните (34.7 ± 3.7) са с идиопатичен (неизяснен) инфертилитет.
Интересен факт е, че в рамките на тези 6 години общо 73% от лекуваните двойки стават родители. След проведено лечение по асистирана репродукция директно заченалите от проведените процедури достига 46%, 11% забременяват спонтанно или след индукция на овулацията и 16% стават родители след осиновяване.
Изводи:
1. Двойките, които осъзнават че има някакъв репродуктивен проблем, трябва да се насочат към диагностика и лечение чрез асистирана репродукция, препоръчително без отлагане след установяване на проблема, за да имат много висок шанс за дете, тъй като успеха зависи от възрастта на жената при стартиране на опитите.
2. Другият ключов момент е двойките да не се отказват след един или два неуспешни опита. Статистиката показва, че увеличаването на опитите и броя на трансферите (връщането на ембриони в матката) или индуцирането на овулации дава реален шанс в рамките на шест години от започване на процедурите двойките, страдащи от инфертилитет, да се сдобият с рожба.
Литература: Ferreira M, Sanchez ET, Gatimel N, Fajau C, Lesourd F, Bujan L, Mieusset R, Parinaud J, Leandri R. Parenthood and separation in couples 6 years after their first infertility consultation. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2016;198:7–11.