Good to know: AGAR ART
За инициативата на Медицински Комплекс „Д-р Щерев“, Институт по Репродуктивно Здраве и създаването на собствено ЛОГО за Рубриката ни: Good to Know
Или накратко за творчеството на Силвия Ветренска
„Да обичаш (България) на инат“
Статия подготвена от ембриолог доц. Таня Милачич, дб, ръководител на IVF лаборатория и андрологичен сектор към Медицински комплекс "Д-р Щерев"
ГЛАСУВАЙТЕ ТУК ЗА ИЗБОР НА АГАР АРТ КАРТИНКА ЗА ЛОГО НА РУБРИКАТА НИ "GOOD TO KNOW"
Александър Флеминг обичал да рисува изображения върху петрита с различни микроорганизми и така на 30 септември 1928, в една от неговите картини, изобразяваща диви планети, открива антибиотичните свойства на пеницилина.
Година по-късно публикува откритието си в British Journal of Experimental Pathology.
С избухването на Първата Световна война той се присъединява към Медицинския корпус на Кралската армия и провежда серия от експерименти, с които доказва че антисептиците не могат да унищожат бактериите в дълбоки рани, а освен това и намаляват устойчивостта на организма към инфекции, убивайки белите кръвни клетки. В лабораторията в болницата „Света Мария“ продължава със своите опити до голямото си откритие. Разсеяният професор, съвсем без да иска, замърсява с мухъл от хляба си едно петри със стафилококова култура и връщайки се след двуседмична ваканция, открива прозрачни петна около културата. Така открива, че пеницилинът, който се продуцира от мухъла е лизирал бактериалните клетки.
В интервю с него, той казва “Веднъж открих нещо, което не съм търсил в проучванията си. Когато се събудих, в зората на 28 септември 1928, със сигурност не съм планувал да направя революция в медицината чрез откритието на първия в света антибиотик, или „убиецът на бактерии“. Но предполагам, че направих точно това…..”
В разгара на Втората Световна война пеницилинът успява да спаси живота на хиляди войници, тъй като се оказва че много по-малко умирали на бойното поле от вражески огън, отколкото от инфекции в раните си и сепсис…
Пеницилинова плесен от 1935, култивирана от Флеминг
(Източник: Science Museum, London)
Александър Флеминг в неговата лаборатория
(Източник: Уикипедия)
През 2017 година за първи път медицината открива, че матката на жената не е стерилна среда, каквато се смяташе дотогава. Бактериите и лактобацилите в нея живеят в перфекта симбиоза, наречена с новия термин „ендометриален микробиом“.
Микробиом на маточната кухина
(Източник: https://www.news-medical.net/life-sciences/Uterine-Microbiome.aspx)
За творчеството на Силвия Ветренска
Агар арт - това е картина, създадена чрез култивиране на бактерии, дрожди и микроскопични гъби, поставени върху хранителна среда така, че да пораснат под формата на желаната фигура. Картината оживява след 24 до 48 часа, като микроорганизмите стават видими с просто око.
Как се запознах със Силвия Ветренска:
Попаднах на едно предаване, в което една жена разказваше с голям ентусиазъм за своите картини от бактерии. Загледах се с интерес...П о-късно от моят колега биолог Лъчезара Велева разбрах, че жената се казва Силвия Ветренска е "любимата й приятелка от студентските години". Тя ми даде нейните координати и така започна нашата дружба от разстояние.
Споделих й за моята идея, да си имаме наше си нестандартно лого на рубриката ни Good to know и както ние създаваме живот в петри, да направи и тя същото нещо за нас...
Понякога животът ни среща, съвсем НЕСЛУЧАЙНО с прекрасни хора като нея, хора за пример, обичащи родната си страна и всички прекрасни дарове, които тя ни дава. Човек, който непрекъснато се стреми да пази природата и да предава този свой ентусиазъм на дечицата в детските градини и училищата...
За това и аз, съвсем нарочно, реших да озаглавя "запознанството си с нея" по този начин, подобно на един стар български филм с един от любимите ми български актьори Велко Кънев "Да обичаш на инат", но България....
Как започва всичко….
Силвия е родом е от град Белово. Средното си образование завършва в СОУ „Георги Брегов”, гр.Пазарджик с профил изобразително изкуство. Любовта към природата обаче надделява и продължава образованието си в Софийски университет „Свети Климент Охридски” с профил биология, и по-специално магистратура Екологични биотехнологии.
Заминава за Мадрид едва с 2-3 думички на испански „багаж“ и започва работа в ”Laboratorio Dr. Barba”, ветеринарна лаборатория за клинични анализи, където работи високоспециализирани техники като PCR, ELISA, хематология, микробиология и паразитология в динамиката на частната лаборатория.
През 2012 година се завръща в България с ново попълнение, първа й дъщеря, Калина. Със семейството й заживяват в прекрасното планинско село Паталеница в община Пазарджик.
След още малко трудов опит във физикохимичните лаборатории на две от местните мандри, става и главен експерт в лабораторията по Санитарна микробиология към РЗИ Пазарджик.
Междувременно ражда още две дечица, близнаците Явор и Ивелина.
През 2016 година в интернет пространството, случайно попада на рисунки с бактерии. Най-куриозното за нея било, че българка стои в основата на конкурсите за рисунка с бактерии. Вдъхновени от нарисуваното с микроорганизми коледно дръвче от Росица Ташкова, Американското микробиологично общество, от 2015 обявява конкурса Agar art АSM, а у нас списание Българска Наука и с фирма доставчик на лабораторна апаратура организират българския аналог на този конкурс. Оттогава и тя започва на попрището на това необичайно творчество.
Тя казва „Вдъхновението е желание, чувство на ентусиазъм, способност или компетентност, която ни мотивира да бъдем по-добри, да създаваме или правим красиви неща, които запалват искричка на стимул у някой друг…Вдъхновението е навсякъде около нас, но всеки го открива по различен начин, по своя начин.
Аз го виждам във: семейството си, което ме подкрепя и е на моите “вълни” (обича и цени всичко живо); природата, която е изумителна със своите механизми на еволюция, баланс и стремежа за живот; изкуството под всяка негова форма-картини, танци, музика; пътувания и контакта с хората, докосването до различни култури; фотографията и въобще всичко позитивно, което ни прави по-добри и разбиращи.“
„В лабораторията Санитарна микробиология на РЗИ Пазарджик контролираме микробиологичната чистота на: води - питейни, минерални, плувни басейни, сонди, кладенци и реки за водоснабдяване, козметика и отривки. При работа със сурови необработени води се изолират различни колонии, тези малки цветни и с различна форма „вселени“ (бактериални колонии), които се появяват в петритата ме карат да се замисля, какво мога да сътворя с тях…?
Вдъхновение ме обзема при вида и цвета на пигментните сапрофитни колонии, които се изолират от различни водни проби върху неселективна хранителна среда.
Музата обаче не винаги я има. Идеи за рисунки, трудно се раждат. Трябва да е оригинално, запомнящо се, да е максимално близо до естественото, да има детайли, да има сюжет и композиция, да има дух и присъствие. Това е трудно постижимо с бои с „характер“ и художник без муза, но съчетавайки нещата които ме радват, магията се случва.“
Успоредно с участията в конкурси за рисунки с бактерии, посещава и детски градини и училища, запознавайки децата с работата на лабораторията. Отбелязват заедно Световният ден на водата на 22.03. и обсъждат значението на водата за живата природа и планетата.
„Пътешестваме в микросвета и се опитвам да запаля любознателните чисти души с пламъчето на уважение и любов, към заобикалящата ни природа от която сме 100% зависими….“, добавя тя.
Участия и награди на Силвия Ветренска:
2016 Списание Българска Наука-“Синигер” 5-то място
2017 Списание Българска Наука- “Етно”4-то място
2018 Списание Българска Наука- „Златни рибки“ 1-во място
2021 ASM Agar Art Contest
2022 ASM Agar Art Contest с тема „Моят любим микробиолог“
2023 RIDACOM- „Моторът на Ели“ – 2-ро място
2023 ASM Agar Art Contest с тема "Microbiology in space"
ГЛАСУВАЙТЕ ТУК ЗА ИЗБОР НА АГАР АРТ КАРТИНКА ЗА ЛОГО НА РУБРИКАТА НИ "GOOD TO KNOW"
Литература:
1. Published by: Sources/Disclosures Collapse Source: Fleming A. On the antibacterial action of cultures of a penicillium, with special reference to their use in the isolation of B. influenzae. Br J Exp Pathol. 1929 June;10(3):226-236.
2. Собствен архив и снимки на Силвия Ветренска
Снимки от личен архив на Силвия Ветренска: