Курс за продължаващо обучение на акушерки

В седмицата от 12 до 16 февруари Медицински комплекс „Д-р Щерев“ беше домакин на курс за продължаващо обучение на акушерки. Обучител в курса е ак. Ан Ломакс от Факултета по акушерство и обществено здраве към University of Lancashire. В обучението взеха участие 12 акушерки от цялата страна в това число и две акушерки от нашия екип – ак. Надежда Маркова и ак. Яница Маринова. Курсът за продължаващо обучение обхвана период от 5 целодневни занятия с редуващи се теоретични и практически части. Практическата част се проведе на територията на неонатологичното отделение на  Медицински комплекс „Д-р Щерев“. В края на обучението участниците ще бъдат оценени теоретически и практически от обучителя Ан Ломакс и ще получат сертификат от University of Lancashire и кредити за продължаващо образование към Българската асоциация професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

Повече за проекта може да прочетете по-долу:

Обучител:
Ан Ломакс, Факултет по акушерство и обществено здраве, University of Lancashire

Продължителност:
12ноември – 16 февруари, 2018

Място на провеждане на курса:
гр. София, Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Описание:
Курсът за продължаващо обучение обхваща период от 5 целодневни занятия с редуващи се теоретични и практически части. Практическата част ще се проведе на територията на болница със сектор за новородени в София. В края на обучението участниците ще бъдат оценени теоретически и практически от обучителя, ще получат сертификат от University of Lancashire и кредити за продължаващо образование към БАПЗГ.

Прегледът на новороденото се осъществява между 6-тия и 72-рия час след раждането. Акушерките преминават обучителен модул, за да добият теоретични и практически знания за физиологичното функциониране на всички системи на бебето. Модулът им позволява да различават нормалната от патологичната дейност на организма на новороденото, както и да трансферират към задълбочен педиатричен преглед при наблюдавано отклонение. В Англия този модул е част от продължаващото обучение на акушерките и обогатява компетенциите им към по-широкоспектърна акушерска грижа.

Курсът цели да повиши компетенциите на акушерките в България, съобразно стандартите за самостоятелна практика на Международната конфедерация на акушерките.

Биография:
Ан Ломакс е акушерка от 34 години. Първоначално работи в болници и амбулатории в северозападна Англия. По-късно допълва акушерското си образование със специализация в областта на неонаталните грижи в Бирмингам. След дългогодишен клиничен опит в тази специалност Ан започва да преподава в акушерските програми на няколко университета.  През 1998 получава магистърска степен от Манчестърския университет.

В момента Ан преподава във Факултета по акушерство и обществено здраве в Ланкашър, Англия. Преди 10 години разработва и сега ръководи обучението по модула за продължаващо образование в магистърските програми за акушерки – „Преглед на новороденото“. Модулът има значимо влияние  върху акушерските практики в болниците в целия регион.

Наскоро Ан публикува второто издание на учебника си „Преглед на новороденото: ръководство, базирано на изследвания“ (2015). Учебникът отразява последните стандарти и компетенции според скрининговата Програма за физикален преглед на новороденото и детето (Newborn and Infant Physical Examination Programme (NIPE)) на Министерство на здравеопазването в Обединеното кралство. 

Ан Ломакс е член на борда на програмата и участва в обновяването и формулирането на стандартите за преглед на новороденото на национално ниво.

За проекта

Продължаващото обучение с Ан Ломакс се осъществява благодарение на наградата Marie Goubran - Agent of Change на Международната конфедерация на акушерките (ICM). Наградата се присъжда веднъж годишно на акушерки в страни, където се идентифицира нужда от промяна в грижите за жените и новородените, а акушерските инициативи имат ограничени финансови възможности. Наградата отличава проекти, които насърчават акушерките да бъдат катализатори за промяна в областта на здравословното развитие на бебетата преди раждането и в първите седмици след него.

Наградата Marie Goubran – Agent of Change беше присъдена през май 2017 на акушерски кабинет „Зебра“ за проекта: “Strengthening Bulgarian Midwives’ Autonomy by Introducing Newborn Examination Skills”.

Новини